Graikų abėcėlė

Graikų abėcėlės raidės naudojamos kaip matematikos ir mokslo simboliai. Graikų abėcėlė yra viena iš pirmųjų abėcėlių, apimančių balses ir priebalses. Ji atsirado apie VIII ir IX amžių sandūrą. Šiuolaikinė graikų abėcėlė susideda iš 24 raidžių (7 balsių ir 17 priebalsių).

Didžioji raidė Mažoji raidė Raidės pavadinimas Angliškas atitikmuo
Α α Alpha a
Β β Beta b
Γ γ Gamma g
Δ δ Delta d
Ε ε Epsilon e
Ζ ζ Zeta z
Η η Eta h
Θ θ Theta th
Ι ι Iota i
Κ κ Kappa k
Λ λ Lambda l
Μ μ Mu m
Ν ν Nu n
Ξ ξ Xi x
Ο ο Omicron o
Π π Pi p
Ρ ρ Rho r
Σ σ,ς * Sigma s
Τ τ Tau t
Υ υ Upsilon u
Φ φ Phi ph
Χ χ Chi ch
Ψ ψ Psi ps
Ω ω Omega o

Kas yra graikų abėcėlė?

Senovės graikų abėcėlė buvo sukurta IX amžiaus prieš Kristų pabaigoje finikiečių abėcėlės pagrindu. Šiuolaikinė 24 raidžių graikiška abėcėlė buvo sukurta 403 m. pr. Kr. Euklido ir buvo skirta sukurti vieningą abėcėlę visam graikiškai kalbančiam pasauliui.

Kaip bebūtų keista, graikų abėcėlės prototipas buvo ne graikų rašymo sistema, o finikiečių abėcėlė. Be to, graikai skolinosi ne tik raides, bet ir jų pavadinimus. Vėliau graikų kalbos pagrindu atsirado daugybė abėcėlių, kurios paplito Viduriniuose Rytuose ir visoje Europoje. Tarp jų yra kirilicos ir lotynų abėcėlės, taip pat daugelis kitų pasaulio abėcėlių, kur graikų abėcėlės raidės vis dar naudojamos rašymo sistemoje. Be to, jie vis dar žymi matematinius ženklus, astronominius objektus ir elementarias daleles.


XX amžiaus pradžioje buvo naudojama sutrumpinta graikų abėcėlės versija. Iki šiol galima rasti leidimų, kuriuose nėra raidžių: η, ξ, ς, ψ, ω.

Kokia paskutinė graikų abėcėlės raidė?

Paskutinė graikų abėcėlės raidė yra Omega (Ω). Tai taip pat jauniausia raidė, kilusi iš ankstesnės versijos, Omicron (O.omega) yra raidė, kuri pažodžiui reiškia „Pabaiga“ arba „Išvada“.